Bir Keylogger Trojan Nedir?

New 

London

Co - Admin
Staff member
Co - Admin
Joined
May 18, 2022
Messages
854
Reaction score
2,605
Awards
5
Dw - Coin
887
[hide]
Bazı Virüsler Tüm Tuş Vuruşlarınızı İzleyebilir

Bir keylogger kulağa olduğu gibi: tuş vuruşlarını kaydeden bir program. Bilgisayarınızda bir keylogger virüsü bulundurma tehlikesi, klavyenizden girdiğiniz her tuş vuruşunu kolayca takip edebilmesidir ve bu her şifre ve kullanıcı adını içerir.

Dahası, normal bir programla birlikte bir Trojan keylogger kurulu. Truva atı virüsleri aslında tehlikeli görünmeyen kötü amaçlı programlardır. Düzenli, bazen işleyen bir programa bağlılar, böylece bilgisayarınıza kötü bir şey yüklenmemiş gibi görünüyor.

Truva keylogger'ları bazen tuş vuruşu kötü amaçlı yazılım , keylogger virüsleri ve Truva atı keyloggerları olarak adlandırılır.

Not: Bazı işletmeler, bir çocuğun internet etkinliğini kaydeden çeşitli ebeveyn kontrol programları gibi, çalışanlarının bilgisayar kullanımını izlemek için tuş vuruşlarını kaydeden programları kullanır. Bu programlar teknik olarak keylogger olarak kabul edilir ancak kötü niyetli değildir.

Bir Keylogger Trojan Ne Yapar?​

Bir keylogger, tanımlayabileceği her tuş vurusunu izler ve kaydeder. Bir kez kurulduktan sonra, virüs ya tüm anahtarları takip eder ve bilgiyi yerel olarak depolar, daha sonra bilgisayar korsanının bilgiye ulaşmak için bilgisayara fiziksel olarak erişmesi gerekir, ya da günlükler internet üzerinden hacker'a geri gönderilir.

Bir keylogger izlemek için programladığı her şeyi alabilir. Bir keylogger virüsünüz varsa ve herhangi bir yere bilgi girmek için klavyenizi kullanıyorsanız, virüsün bunu bildiğine bahse girebilirsiniz. Bu, Microsoft Word veya banka veya sosyal medya hesabınız gibi çevrimiçi bir web sitesi gibi çevrimdışı bir programda olup olmadığı doğrudur.

Bazı tuş vuruşu kötü amaçlı yazılımları, belirli bir etkinlik kaydedilene kadar tuş vuruşlarını kaydetmekten kaçınabilir. Örneğin, program web tarayıcınızı açana ve başlatılmadan önce belirli bir banka web sitesine erişene kadar bekleyebilir.

Keyloggerlar bilgisayarıma nasıl geçiyor?​

Bir keylogger Truva atının bilgisayarınıza erişmesinin en kolay yolu, virüsten koruma yazılımınızın güncel olmadığı veya kapatıldığının (veya yüklenmediğinin) olmasıdır. Güncellenmeyen virüs koruma araçları, yeni keylogger programlarına karşı dayanamaz; Bilgisayarınızın nasıl korunacağını anlamadığı takdirde, doğrudan AV yazılımından geçerler.

Keyloggerlar bir EXE dosyası gibi bir çeşit yürütülebilir dosyadan indirilir. Bilgisayarınızdaki herhangi bir program bu şekilde başlatabilir. Ancak, çoğu program EXE formatında olduğundan, keylogger'ları önlemek için tüm EXE dosyalarını önlemek için söylemek imkansızdır.

Bununla birlikte izleyebileceğiniz bir şey, yazılımınızı indireceğiniz yerdir. Bazı web siteleri, tüm programlarını kamuya açıklanmadan önce taramakla iyi bilinir; bu durumda, kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olabilirsiniz, ancak bu, İnternet'teki her web sitesi için geçerli değildir. Bazıları, kendilerine eklenmiş olan keylogger'lara (örneğin, torrentler ) sahip olmaya daha eğilimlidirler.

İpucu: Keylogger virüslerini önlemeye yönelik bazı ipuçları için Yazılımı Nasıl Güvenle İndirme ve Kurma konusuna bakın.

Keylogger Virüsünü Kaldıran Programlar​

Çok sayıda virüsten koruma programı bilgisayarınızı keylogger Truva atları da dahil olmak üzere her türlü zararlı yazılımdan korur. Avast, Badiu veya AVG gibi güncellenmiş bir antivirüs programınız olduğu sürece, herhangi bir keylogger girişimini engellemek için yeterince güvende olmalısınız.

Ancak, bilgisayarınızda zaten bulunan bir keylogger'ı silmeniz gerekirse, Malwarebytes veya SUPERAntiSpyware gibi bir programı kullanarak kötü amaçlı yazılımları manuel olarak taramanız gerekir. Başka bir seçenek bootable antivirüs programı kullanmaktır.

Diğer bazı araçlar mutlaka keylogger virüslerini kaldırmaz , bunun yerine klavyeyi kullanmaktan kaçının, böylece keylogger ne yazıldığını anlamaz. Örneğin, LastPass şifre yöneticisi, birkaç fare tıklaması ile şifrelerinizi bir web formuna ekleyebilir ve sanal klavye, farenizi kullanarak yazmanızı sağlar.[/hide]
 
Top