New Google Play Güvenli mi?

London

Emekli
Dragon Member
Messages
538
Reaction score
874
Dw - Coin
758
[hide]


Bir Android kullanıcısıysanız, Google Play’e aşinayınız . Android Market olarak resmi olarak bilinen Google Play, Android kullanıcılarının mobil uygulama indirdiği çevrimiçi mağazadır. Android Market, yaklaşık 50 uygulama barındıran Ekim 2008'de piyasaya sürüldü. Bugün, Google Play'de 700.000'e yakın uygulama mevcut, ancak hepsi güvenli mi?

Android ve Kötü Amaçlı Yazılım​

Apple'ın App Store'una kıyasla, Google Play'in kötü amaçlı yazılımlarla dolu sicili çok iyi değil. Bu neden böyle? Eh, Google ve Apple çok farklı stratejiler var. Apple, geliştiricilerin Apple'ın katı gereksinimlerini geçmeleri gereken sıkı denetimli bir sistem içinde çalışır.

Apple'ın aksine, Google yükleme yaklaşımını olabildiğince açık tutmaya çalışır. Android ile, uygulamaları Google Play, Android dışı mağazalar ve sideloading içeren çeşitli yollarla kolayca yükleyebilirsiniz. Bir geliştiricinin Apple ile kıyaslandığında karşılaşması gereken bir bürokrasi yoktur ve sonuç olarak, kötü adamlar kötü amaçlı uygulamalarını bu şekilde gönderir.

Google Play Bouncer​

Google bu konuda ne yapıyor? Şubat 2012'de Google, Bouncer adlı bir Android güvenlik özelliğini kullanıma açtı. Fedai, kötü amaçlı uygulamaları Android cihazlarımıza ulaşmadan önce kötü amaçlı uygulamalar için Google Play'i tarar ve Google Play'i tarar. Kulağa hoş geliyor, değil mi? Ama bu güvenlik özelliği ne kadar etkili?

Güvenlik uzmanları, sistem içerisinde kusurlar bulduklarından, Bouncer ile çok etkilenmezler. Saldırgan bir uygulamanın kötü niyetli olmasını, Bouncer'ın çalışmasını ve kötü amaçlı kullanıcının kullanıcı cihazında dağıtılmasını sağlayabilir. Bu iyi gelmiyor.

Google Kötü Adamlarla Mücadele Edilmedi​

Fedai, tehlikeye düşebilirken Google, kötü amaçlı yazılımlarla mücadele etmek için diğer çözümlere bakıyor. Sophos ve Android Polisi'ne göre, Google Play yerleşik bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı kullanıyor olabilir. Bu, Google Play'in Android cihazınızda gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılım taramaları gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

Bu onaylanmadı ve Google'ın Google Play içinde yerleşik bir tarayıcıyı başlatıp kullanmayacağı görülmeye devam ediyor. Ancak, bunun iyi bir şey olduğuna inanıyorum. Google bu yeni güvenlik girişimi ile ileriye doğru hareket ederse, Android kullanıcılarına uygulama indirirken hak ettikleri huzuru verecektir.

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Güvenli Kalınır?​

Bu arada, virüslü uygulamaları yüklemek için aşağıdaki önleyici tedbirleri alabilirsiniz:

  • Google Play veya Amazon Appstore gibi sadece saygın bir uygulama mağazasından indirin.
  • Uygulama incelemelerine göz atma - insanlar genellikle virüslü bir uygulamayı zayıf bir şekilde değerlendirecek ve genellikle uygulama yorumları yoluyla diğerlerini uyaracaktır.
  • Resmi olmayan uygulamaların indirilmesinden kaçının; resmi uygulamaları bir resmi uygulama mağazasından yüklemek her zaman daha güvenlidir.
  • Lookout Mobile Security, AVG ve Norton gibi güçlü antivirüs koruması kullanın.
[/hide]
 
Top